Hozzávalók:
Édes kovászhoz:
első etetés:
- 20g víz
- 12g barna cukor
- 25g aktív kovász
- 50g liszt
második etetés:
- 45g víz
- 25g barna cukor
- 100g liszt
- egész első kovász
Croissant tésztához:
- 200g édes kovász
- 500g liszt (az eredeti recept manitoba lisztet ír _már a kovász etetéshez is_, de mivel nekem az nincs, én kenyérlisztet használtam)
- 205g tej
- 70g víz
- 10g só
- 250g vaj (eredeti recept 300g-ot ír)
Megkenéshez:
- 1db tojás
- 1 kis kanál tejszín
- 1 csipet só
Elkészítés:
A cukrot feloldjuk a vízben, hozzáadjuk a kovászt, a lisztet és összegyúrjuk. Egy fedett edényben hagyjuk szobahőmérsékleten amíg kb a duplájára nő. (én este kevertem össze és reggelre ilyen lett)
Majd ismét feloldjuk a vízben a cukrot, hozzáadjuk a lisztet és az előzőleg elkészített egész kovászt. Összegyúrjuk és lezárt edényben ismét hagyjuk szobahőmérsékleten, amíg kb. a duplájára nő. (én reggel gyúrtam össze és estére lett ilyen)
Tehát mindkét alkalommal kb. 12 óra alatt érett meg kellően a kovász… hangsúlyozom, hogy nálam, a kb. 21 fokos konyhában és a 2,5 éves erős kovászommal… 😉
Tehát amikor a második etetés is szépen megduplázódott, kiveszünk belőle 200g-ot és hozzáadjuk a többi hozzávalót a vaj kivételével(!) és alaposan kidagasztjuk a tésztát, amíg egy szép sima felületű, rugalmas, de nem túl puha tészta lesz belőle.
Majd berakjuk egy lezárható dobozba és egy éjszakára hűtőbe tesszük.
Másnap reggel kivesszük a tésztát és hagyjuk kb. 30-60 percet, hogy átvegye a szobahőmérsékletet.
Közben a vajat 2 folpack réteg között kb. 0,5cm vékony téglalap formára kinyújtjuk. Ha túlzottan megpuhul a vaj, tegyük fagyasztóba néhány percre! A tészta és a vaj azonos hőmérsékletű kell, hogy legyen. Nem túl puha és nem is túl kemény.
Kinyújtjuk a tésztát is, valamivel nagyobbra, mint a kinyújtott vaj. Közepére illesztjük a vajat és összehajtogatjuk a tésztát.
Ezt a hajtogatást 3-szor megismételjük, kb. 30 percenként. Közben folpackba csomagolva hűtőbe tesszük a tésztát. Ha tészta túlzottan lehűl és nehéz a hajtogatás, hagyjuk nyugodtan 10 percet a szobahőn. Én szilikonlapon nyújtottam és hajtogattam, nem kellett aláliszteznem, nem ragadt le a tészta. Természetesen lehet normál deszkán is nyújtani, ott ajánlott kissé lisztezni, viszont a felesleges lisztet akkor mindenképpen söpörjük le róla a hajtások között is!
A 3-ik hajtogatás után csomagoljuk be a tésztát folpackba és egy éjszakára tegyük hűtőbe.
Másnap reggel kivesszük a tésztát és hagyjuk kb. 30-60 percet, hogy átvegye a szobahőmérsékletet. Majd nyújtsuk ki kb. 0,5cm vékony téglapalap formára és vágjunk háromszögeket belőle.
Tekerjük fel a szélesebb oldaluknál és fektessük mindjárt sütőpapíros tepsibe.
Kenjük le a tejszínnel kissé elkevert tojással és letakarva hagyjuk ismét kelni. (én kb. 8 órát hagytam pihenni)
Majd kenjük le még egyszer a maradék tojással és 220 fokra előmelegített sütőben sütjük 5 percig, majd 190 fokra visszakapcsolva süssük amíg aranybarna lesz. Ez sütőtől függően kb. 20-25-30 perc. Papírtörlőre szedjük, mert kissé zsíros(vajas) lehet az alja és hagyjuk kihűlni, ha kibírjuk…. 🙂
Recept forrása (kisebb változtatásokkal): Anita
"Ha kipróbáltad a receptem, nagyon örülök egy hozzászólásnak,
fotónak az instagramon #bernadett.betty megjelöléssel,
vagy belinkelve a facebookon, pinteresten..."
Nagyon szépen köszönöm!
Nyugodtan mehet annyit is a hűtőbe, nem fog ártani neki.
Üdvözlettel:
Betty
Kedves Betty! Reggel kezdtem el hajtogatni 30 percenként háromszor a tésztát. Maradhat másnap reggelig, vagy túl hosszú idő a 20 óra hűtőztetés?
Köszönöm előre is a segítséget!
nagyon szépen köszönöm a gyors választ!
Lehet szobahőn is kelni hagyni, viszont most hogy melegebb van, többször rá kell nézni, valószínű kevesebb idő is elég. Ha szemmel láthatóan is szépen megnőnek, mehet a sütőbe.
De lehet hűvösebb spájzba is keleszteni.
a feltekert, lekent sütemény hűtőben tölti a 8 órát vagy a konyhapulton? nincs tapasztalatom, nem régen kovászolok. köszönöm szépen!
Igen, nyugodtan mehet előbb is hűtőbe.
Nem! A vajat majd bele kell hajtogatni. Sok sikert!
A 250 gr vajat össze kell gyúrni a tesztával az elején amikor mindent hozzá adunk a kovász hoz?
Köszönöm szépen előre is
Szia Betty!
A kovászom második etetése után 6 órával duplázódott. Elkészíthetem a tésztát és reggelig a hűtőben nem lesz semmi baja? (Most 13 óra./
Mi nem érthető?…Olyan jól meg van fogalmazva!
Szuper! Köszönöm a visszajelzést, nagyon örülök, hogy bevált és jól sikerült.
További kellemes sütögetést!
Elkészítettem ! Kicsit féltem, hogy savanykás lesz,szerencsére nem lett az. Eddig csak kovászos kenyereket sütöttem.De ezek a croissantok is gyönyörűrek lettek most.
Tanulság:Két tepsinyit sütöttem az első tepsit feljebb helyeztem a sütőbe, a második sütésnél kipróbáltam, hogy lejjebb a sütő aljához közel teszem.Utóbbi szebb lett jobban megemelkedett. Mindíg tanulok valamit. Köszönöm a receptet !!
Köszönöm. Igen, ez valóban egy hosszadalmasabb folyamat… Igen a rozsos kovásszal is nyugodtan lehet indítani, úgyis csak 25g kell belőle, ami 2x fehér liszttel lesz bekeverve.
Ha jól számolom,ez kb 50-52 óra…!!!Ahhoz túl sok idő,hogy aztán a végén savanyú legyen!Nagyon jól néz ki!Nekem rozsos kovászom van,az is jó lehet ehhez a recepthez?
Semmiképp nem feladni! Különösen ha már ilyent tudsz sütni, és azt mondod a kis savanyúságot leszámítva finom és jó lett… A kifli, zsemle és ilyesmik kizárólag kovásszal sztem már haladóbb kategória, több odafigyelést, ismeretet, gyakorlatot igényel… Nem tudom, mióta kovászolsz, de ha ilyenekkel is próbálkozol, még ha több-kevesebb sikerrel is, jó úton vagy, menni fog! Sok sok sütögetés, gyakorlat és akkor jön a legtöbb személyes tapasztalat is…
Kedves Betty!
Köszönöm a gyors választ…
Menet közben kóstoltam a tésztát.. Direkt.. Mert egy kovászos kiflivel is így jártam…. De ott Meg mondták, hogy a kovászom nem etettem meg rendesen.. Ezért maradt savanyú. Most úgy etettem, ahogy igy írtad… De akkor lehet a kelési időn javítok. Mindenesetre azért ehető a croassan… Délután feladtam, hogy valaha is süssek kovásszal…de lehet Meg gondolom magam.
Köszönöm még egyszer.
További szép estét.
Üdv
Gyöngyi
Szia,
Sajnálom, hogy így jártál… Nem, nekem nem volt savanykás.
Elképzelhető, hogy túlérett a kovászod és/vagy túlkelt a tésztád talán? Akkor is szokott előfordulni ilyen probléma… A hosszú kelesztési idő ha nem megfelelő hőmérsékleten történik, túlkelhet a tészta. Itt éppen ezért is indul a recept kevés kovásszal és a bedagasztott tésztában a sok vaj is elnehezíti a tésztát, amitől is lassabban megy az érési folyamat…
Üdv. Betty
Szia.
Azt szeretném kérdezni, hogy mire Meg sült a croassan… Nem lett savanykás kicsit a tészta Neked? Mert én így jártam. Úgy etettem a kovászt, ahogyan írtad… De a végére csak savanykás lett a tészta….tudom…a kovászt etetni kell, hogy ne éhezzen…főleg felhasználás előtt kell.
Amúgy nagyon finom… És tök jól néz ki… Köszönöm a válaszod.
Gyöngyi.
Kinyújtani igen, vajjal csak az első alkalommal hajtogatom, amit előzőleg kb. tészta nagysagúra kinyújtottam… 🙂
minden hajtogatásnál kinyújtod újra és megkened vajjal?