Ezt a kovászolt kovászt, avagy etetett kovászt Alexa Christi oldalán olvastam. Érdekesnek és jónak gondoltam, ezért kipróbáltam én is, csak kicsit kevesebb mennyiségekkel, mint az említett oldalon.
Így rövidebb kelesztési idővel tudunk igazi kovászos kenyeret készíteni.
Ezúton is köszönöm a remek tippet!
Így rövidebb kelesztési idővel tudunk igazi kovászos kenyeret készíteni.
Ezúton is köszönöm a remek tippet!
Délben kivettem a hűtőben pihenő kovászból 100g-ot. Mérlegre állítottam és hozzákevertem 100g langyos vizet, jól összekevertem egy villával, majd hozzámértem 100g kenyérlisztet és alaposan kikevertem.
Természetesen adhatunk hozzá tetszés és ízlés szerinti fajta lisztet, akár teljes kiőrlésűt, akár rozslisztet, ki mit kedvel jobban.
Természetesen adhatunk hozzá tetszés és ízlés szerinti fajta lisztet, akár teljes kiőrlésűt, akár rozslisztet, ki mit kedvel jobban.
19.00 órakor:
(sajnos nem csináltam bekeverésnél oldalnézetből fotót, akkor lehetne igazán látni, hogy a 7 óra alatt kb. 3-szorosára megnőtt és tele lett buborékokkal)
Este, kb. 22 óra körül újra megetetjük a kovászt 100g vízzel és 100g liszttel:
Újabb kb.10 óra elteltével, azaz másnap reggel így nézett ki:
Kész is van a kovászolt kovász. Kimérjük a receptben megadott mennyiséget és már dagaszthatjuk is a tésztát… 🙂
Még egy kovászolt kovász:
TIPP a maradék hasznosítására:
Sokszor kérdés, hogy mi legyen/lehet a maradékkal, ami nem kerül bele a tésztába…
Nos, mivel általában nem nagy mennyiségről van szó, ki is önthetjük vagy visszarakhatjuk a hűtőbe is.
Illetve 1-1 evőkanálnyit belerakhatunk gyúrt tésztába, palacsintába, nokedlibe, túrógombócba, csöröge fánkba… stb. Igen, tudom, tulajdonképpen nem kell ezekbe semmi ilyen, de rettentően feldobja a tésztát, könnyebbek, lazábbak lesznek.
Arra kell ebben az esetben figyelni, hogy előbb dolgozzuk össze a tésztát (mint különben), és néhány órát hagyjuk pihenni… 🙂
Kivéve a galuskánál!! Ott nem kell órákig hagyni, mert akkor nagyon nehéz kiszaggatni… (saját tapasztalat :/ )
Köszönöm, így fogom megpróbálni. Első kalács, lámpalázas vagyok. 😀
Igen igen, a leírás szerint ráetetés. Akkor még úgy csináltam, és hozzáteszem, hogy működik gond nélkül, sokat sütöttem úgy anno…
Viszont az évek alatt változtattam, most már inkább azt mondom, hogy kevesebb kovászhoz adjunk több lisztet és vizet, így még erősebb lesz. Tehát pl. 20g anyakovász – 40-40g liszt és víz. A második etetéshez kivennék belőle és tulajdonképpen itt már kiszámolhatóan lehet annyit bekeverni, amennyi a recepthez kell, és akkor nem lesz még egy maradék. Pl. Ha a recept 200g-ot ír, akkor kivenni 40g kovászt és mehet hozzá 80-80g liszt és víz. Így pont meglesz a szükséges mennyiség. Így én most 100% hidratáltsággal példálóztam, de természetesen ezen is lehet variálni. Ha keményebbre etetjük, több idő kell neki, ha hígabbra, valamivel kevesebb. Remélem tudtam segíteni.
Üdv. Betty
Kedves Betty, mikor másodszor eteted a kovászolt kovászt, akkor nem veszel ki belőle, hanem ráetetsz? Szeretném kipróbálni, csak ez nem világos. 🙂